Untitled-1_0003_cyber-security-data-protection-concept

גוגל, קיצורים וחילוץ מידע באמצעות הדפדפן

1. גוגל זה לא כרום וכרום זה לא גוגל – פעמים רבות אנו נתקלים במשפט "אתה רוצה שאפתח את הגוגל?" והוא שגוי מיסודו. גוגל היא חברה קטנה של 135 אלף עובדים ואילו Chrome הוא דפדפן (בדומה לפיירפוקס או לאינטרנט אקפלורר). כרום במקור פותח על ידי גוגל והפך למוצר קוד פתוח (שעל המנוע שלו – הכרומיום – מבוסס גם דפדפן Edge החדש של מיקרוסופט שהרימה ידיים מפיתוח דפדפן משלה). כאשר אתם פותחים דפדפן כרום – ברירת המחדל שלו היא דף החיפוש של גוגל ולו בגלל היחוס המשפחתי ותו לא. אין זה אומר שהדפדפן הוא גוגל ויתרה על כן – זה שדף החיפוש מוצג לא אומר בהכרח שיש לכם תקשורת לאינטרנט שכן הדף הזה מובנה בדפדפן והוא לא נטען מהרשת. רק ביצוע חיפוש של ממש בדף יעלה דף תוצאות מהאינטרנט ורק אז פירוש הדבר שאתם מחוברים לרשת.

2. CTRL ALT END – הוא צירוף המקשים, שאם תקישו כשאתם מחוברים לטרמינל, יביא אתכם למסך שדומה למסך שאתם מקבלים במחשב שלכם בצירוף CTRL ALT DEL. מסך זה מאפשר בין היתר שינוי הסיסמא שלכם באם תרצו לשנותה. מדוע כך הדבר? מאחר וצירוף מקשים זה משמש למקרים בהם אתם מוכרחים לקבל שליטה במחשב שלכם מעל כל דבר אחר וגם אם תקישו CTRL ALT DEL כשאתם מחוברים לטרמינל – המחשב שלכם מניח שכוונתכם היתה למחשב המקומי ולא המרוחק ולכן צירוף המקשים השונה עם END לשם הדמיית הלחיצה במחשב המרוחק. לא בטוחים היכן מקש END? סמוך למקשי החצים ובסמוך למקש HOME.

3. HOME / END – מקשים אלו אינם מוכרים לישראלים פעמים רבות וחבל שכך. אלו מקשים המביאים אתכם במהירות לתחילת או לסוף שורה בעת שימוש ב-Word או כל תוכנה אחרת. מקשים אלו גם יביאו אתכם לראש הדף או לסוף הדף בדפדפנים ובצירוף עם מקש CTRL לתחילת או לסוף מסמך בעריכה. נוסף על אלו – רבים אינם מכירים את אפשרות הניווט בתוכנות דוגמת Word באמצעות מקש ה-CTRL. אם תנווטו באמצעות החיצים אתם תדלגו מאות לאות אבל אם תחזיקו מקש CTRL לחוץ ותנווטו עם החיצים – אתם תדלגו מילה מילה. זה מאוד שימושי בעת עריכת מסמך בכדי לקפוץ בתוך הטקסט קדימה ולאחור במהירות במקום להשתמש בעכבר כדי להזיז את הסמן…. נסו ותבינו !

4. לנסות להדפיס 70 פעמים לא יגרום למדפסת לעבוד – אם המדפסת איננה מדפיסה לכם מסמך, לנסות זאת 70 פעמים לא יגרום לה לשתף פעולה. הסיבה שהיא אינה מדפיסה היא מחסור בנייר, נתק תקשורת או נתק כבל USB או בעיה כלשהי במדפסת. אנו נתקלים פעמים רבות ברשימה עצומה של נסיונות הדפסה לשווא וחבל כי לאחר מכן נייר רב מתבזבז ברגע שהבעיה נפתרת אם לא עוצרים ומבטלים את העבודות. הפתרון הקל ביותר במקרים כאלו – שפעמים רבות עובד – הוא פשוט לכבות ולהדליק את המדפסת ואף לנתק ולחבר אותה מכבל ה-USB או התקשורת. כמו כן – למרבית המדפסות המודרניות יש תצוגה דיגיטלית ונורות תקלה המתריעות מה מציק להן וכדאי להביט בהן….

5. שמירה אוטומטית ב-Office – פעמים רבות אנו נתקלים במסמכים שעורכים אותם לאורך 3 ימים מבלי לשמור אותם פעם אחת…. ואז משתמשים סוגרים אותם בטעות, נתקע להם ה-Word או כל סיבה אחרת והדבר מסתיים בבכי תמרורים.  במקרים כאלו או שעליכם להקפיד ללחוץ CTRL+S מדי דקות ספורות בכדי לשמור את המסמך או שניתן להגדיר שמירה אוטומטית שתשמור עבורכם את המסמך במועדים קצובים – בכדי שלא תגיעו למצב הזה. אל לכם לערוך מסמך גדול מבלי לשמור אותו ולו פעם אחת…. לא נבון. אם אתם זקוקים לעזרה בהגדרת שמירה אוטומטית, נשמח לסייע לכם.

6. הכירו את מקש Windows – מקש מאוד שימוש, בין מקש ה-ALT למקש ה-CTRL. מעבר לסתם הצגת תפריט ההתחל, המקש מחובר למספר קיצורים מאוד שימושיים. למשל – מקש WINDOWS + D יציג לכם את שולחן העבודה במהרה. מאידך מקש WINDOWS + E יציג לכם אך מהר את סייר הקבצים ואילו מקש WINDOWS +R יציג את חלון ההפעלה. קיצורים נוספים הם למשל WINDOWS +TAB שיציג בפניכם פרישה של כל המסכים הפתוחים וצירוף WINDOWS + L ינעל לכם את המחשב (למשל כשאתם קמים לרגע לשירותים… נא להזהר עם זה אם אינכם יודעים את הסיסמא למחשב !!!). ישנם עוד צירופים רבים ומי שחפץ בכך יכול למצוא בחיפוש באינטרנט אך אלו החשובים והשימושיים ביותר. כדאי מאוד להכיר וכדאי מאוד להשתמש (כמובן נוסף לצרוף CTRL+C, CTRL+X, CTRL+V עבור העתקה/גזירה/הדבקה שזה המינימום הכי חשוב להכרה)….